Trochę historii.
Pierwsze plastry terapeutyczne powstały nie gdzie indziej niż w Japonii przeszło 30 lat temu. Specjalnie mnie to nie dziwi. Prawie wszystkie metody medycyny niekonwencjonalnej pochodzą z Kraju Kwitnącej Wiśni. Osobą odpowiedzialną za stworzenie plastrów był chiropraktyk Dr Kenzo Kase który wykorzystywał terapie u sportowców i pacjentów z problemami reumatologicznymi.
Mimo, że terapia była niezwykle skuteczna to do Europy dotarła dopiero w roku 1998 a pierwszy kurs w Polsce miał miejsce w roku 2004.
Główne obawy europejczyków wynikały z metodologi działania taśm która opierała się w głównej mierze na dalekowschodniej medycynie. Nadal chyba tak jest, że boimy się najbardziej tego czego nie znamy.
Obecnie wiedza dotycząca kinesiology tapingu rozwinęła się na wysokim poziomie także w Polsce i chcąc nabyć umiejętności z tego zakresu mamy do wyboru kilka, jak nie kilkanaście, placówek szkoleniowych.
Szybki rozwój popularności terapii taśmami zawdzięczamy zapewne sportowcom zawodowym którzy chętnie sięgają po każdą nowinkę mogącą poprawić ich wyniki. Nie trudno zauważyć kolorowe obklejenie chociażby u Mario Balotelliego, Agnieszki Radwańskiej, Novaka Djokovica czy innych czołowych sportowców świata.
Czym są taśmy i jak działają?
Bawełniane plastry wykorzystywane w terapii są skonstruowane w taki sposób aby grubością i rozciągliwością przypominały ludzką skórę. Dodatkowe właściwości to wodoodporność i przepuszczanie powietrza umożliwiające naturalne oddychanie skóry. Klej wykorzystany w taśmach to nieuczulający akryl dzięki czemu nie ma przeciwwskazań do aplikacji na osobach z wrażliwą skórą czy z alergiami.
Zastosowanie terapii jest bardzo obszerne i może być związane zarówno z aparatem ruchu jak i układem limfatycznym. W czym może pomóc?
- korekcja wad postawy
- korekcja ułożenia powięzi
- odciążenie mięśnia
- wyrównanie nierównowagi mięśniowej
- terapia blizn
- siniaki i obrzęki, zastoje limfatyczne
- zaburzenia na tle neurologicznym
- zmniejszenie stanów zapalnych
- poprawa krążenia
- redukcja odczuwanego bólu
- poprawa propiocepcji
- podpora bierna
- aktywacja włókien nerwowych
- poprawa mikrokrążenia
- zwiększenie zakresu ruchu mięśni i stawów
....tak więc terapia ma wielorakie zastosowanie i można ją używać np. przy bólach kręgosłupa, zerwanym ścięgnie Achillesa, łokciu golfisty/tenisisty, przy bólach menstruacyjnych, naderwaniach mięśni i więzadeł, siniakach itd.
Czy mogę samemu aplikować plastry?
Niezwykle ważnym jest aby aplikacje wykonywała osoba przeszkolona w tym kierunku mająca bogatą wiedzę z dziedziny anatomii. Aplikacje nie opierają się na gotowych szablonach tylko każdorazowo poprzedzone są oceną aparatu ruchu i odpowiednim dostosowaniem do danego przypadku. Kolejną sprawą jest sama aplikacja - istnieje 6 technik klejenia różniących się zarówno sposobem cięcia samej taśmy, jej rozciągnięciem czy rozciągnięciem skóry w miejscu aplikacji, dzięki czemu kinesiology taping jest dziedziną o wiele bardziej złożoną niż wydaje się przeciętnemu Kowalskiemu.
Wybór i ceny taśm.
Sporo tego na rynku! Chce się aż powiedzieć do wyboru, do koloru. Producentów taśm dostępnych w Polsce jest kilku, jak nie kilkunastu. Zaczynając od taśm profesjonalnych takich jak Sporttape czy Kinesio, kończąc na taśmach sprzedawanych np. w sieci Tchibo czy Kaufland. Dobra taśma kosztuje w granicach 35-50 zł i jest to rolka o długości zazwyczaj ok. 4m.
Prócz opakowania i ceny różnica tkwi także w samej taśmie - podatność na rozciąganie, jakość kleju, obecność podziałki ułatwiającej cięcie, materiał (tańsze tape-y nie zawsze wykonane są w 100% z bawełny) czy podatność na strzępienie się brzegów (nie chce się szczególnie nad tym rozwodzić ponieważ nie tego miał dotyczyć ten artykuł).Osoby zainteresowane odsyłam do źródła widocznego w bibliografii.
Jako ciekawostkę i krótkie podsumowanie wrzucam porównanie:
A na koniec spójrzcie jak taśma pomaga usuwać siniaki/ krwiaki.
Autor: Wiktor Winiarczyk
Bibliografia
- Tiffert M., (2010), Kinesiology taping. Teoria, metodyka, przykładowe aplikacje w konkretnych dysfunkcjach Praktyczna Fizjoterapia i Rehabilitacja 2010 nr 2 s. 48-53
- http://pracowniafizjoteka.pl/tejp-tejpowi-nierowny-cz-2/
- Hałas I., (2010), Kinesiology Taping metoda wspomagająca terapię tkanek miękkich Praktyczna Fizjoterapia i Rehabilitacja 9 s. 22-25
- Kase K., Wallis J., Kase T., (2003), Clinical Therapeutic Applications of the Kinesio Taping Metod, Wyd. Kinesio Taping Association, Tokio
- Śliwicki Z., Senderek T., (2007) Kinezjotaping - nowa metoda leczenia? Rehabilitacja w Praktyce nr 3 s. 18-20