Wyszukiwarka

7.05.2013

Korzeń życia czyli ŻEŃ-SZEŃ we własnej osobie!

             Niezwykła roślina jaką jest żeń- szeń trafiła do Europy dopiero na przełomie XVI i XVII wieku. Wcześniej szeroko stosowany na Dalekim Wschodzie, gdzie doceniano jego właściwości lecznicze- ponoć miał dodawać siły i witalności. Dzięki swoim niezwykłym właściwością roślina ta została okrzyknięta korzeniem życia, cudem świata, darem nieśmiertelności i innymi godnie brzmiącymi tytułami, a Chińskie dynastie strzegły upraw na tyle restrykcyjnie, że wszelakie próby kradzieży karano śmiercią.
Ta niezwykła roślina zapisała się wielokrotnie w historii,zdarzyło się nawet że w pewnym okresie miała większą wartość niż złoto gdyż jej uprawy są bardzo ograniczone, poświęcono jej też mnóstwo badań naukowych odkrywających niesamowite właściwości.
Najwięcej zasobów naukowcy poświęcili na badaniu wpływu rośliny na układ nerwowy, co zaowocowało wynikami jednoznacznie mówiącymi o rewelacyjnych właściwościach żeń-szenia na ośrodkowy układ nerwowy, narażony na stresy związane z dużym obciążeniem psychicznym i fizycznym. W aspekcie układu nerwowego warto też zauważyć, że roślina blokuje kortyzol i reguluje metabolizm neuroprzekaźnika acetylocholiny.
Do innych prozdrowotnych właściwości możemy zaliczyć pozytywny wpływ na poprawę pamięci, koncentracji, układ krążenia ( wzrost poziomu dobrego cholesterolu HDL), układ pokarmowy, a w tym regulacja pracy jelit i zapobieganie tworzeniu się wrzodów żołądka i dwunastnicy.
Naukowcy uważają również że roślina może znaleźć zastosowanie w leczeniu cukrzycy(także zmniejszanie objawów jak bóle głowy, zmęczenie, słaby nastrój) i przy zaburzeniach gospodarki węglowodanowej.
Od wieków w tradycyjnej chińskiej medycynie żeń- szeń był używany do leczenia potencji zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Dzieje się tak za sprawą zawartych w roślinie ginsenozyd odpowiadających choćby za wzrost syntezy tlenku azotu (NO), to z kolei przekłada się na lepsze ukrwienie prącia, pochwy i łechtaczki. Badania przeprowadzone na szczurach dowiodły także korzystny wpływ korzenia na ochronę i regenerację wątroby- zwierzętom usunięto częściowo wątrobe, te którym podawano żeń szeń kilkadziesiąt razy szybciej w stosunku do grupy kontrolnej regenerowały narząd. Inne badania na zwierzętach są bardzo obiecujące i możliwe, że w przyszłości roślina znajdzie zastosowanie także w onkologi ( Chińczycy stosują żeń- szeń w leczeniu nowotworów już od wielu lat z pozytywnymi rezultatami).

Jakie zastosowanie korzeń żeń-szenia może mieć w sporcie?

          W świetle sportów siłowych i wytrzymałościowych zastosowanie suplementacji korzeniem żeń-szenia może przynieść wiele korzyści. Stosowanie rośliny może wpływać na syntezę glikogenu po wysiłku, chronić zapasy fosfokreatyny w mięśniach, obniżać poziom kwasu mlekowego, oraz hamować katabolizm za pośrednictwem blokowania wpływu kortyzolu na nasz organizm. Wymienione czynniki spowodują szybszą regenerację, a także umożliwią prowadzenie dłuższych i cięższych treningów.
Dzięki zwiększani ukrwienia o czym pisałem przy wpływie na potencje, roślina wpłynie pozytywnie na cały układ sercowo-naczyniowy zwiększając przepływ krwi i tkz. pompę mięśniową.
Wstępne badania naukowe wysuwają tezę, że żeń-szeń może wpływać na poziom hemoglobiny, a więc zwiększyć poziom wykorzystywanego tlenu przez mięśnie, co jest czynnikiem wielce istotnym w sportach wytrzymałościowych.
Wyciąg korzenia powoduje w organiźmie ludzkim także zwiększenie stężenia dopaminy i noradrenaliny w mózgu i obniżenie serotoniny w pniu mózgu z jednoczesnym zwiększeniem jej w korze mózgowej. W rezultacie działania na układ nerwowy wyciąg powoduje aktywację cyklazy adenylowej, podwyższenie czynności kory nadnerczy i gruczołu tarczycy co sprzyja zwiększaniu syntezy białek mięśniowych z jednoczesną utratą tkanki tłuszczowej.
Sportowcy nie mogą przejść obojętnie także obok wpływu rośliny na poprawę działania układu odpornościowego, gdyż zwiększony wysiłek fizyczny często osłabia na tyle układ immunologiczny że o byle chorobę nietrudno.

 Korzeń korzeniowi nierówny.
 
        Naturalne zasoby rośliny są relatywnie niewielkie, natomiast hodowla bardzo długotrwała i trudna, tak więc na rynku pojawia się wiele suplementów różniących się zawartością ginsenozydów i innych cennych substancji wykazujących prozdrowotne działanie. Przy wyborze suplementu warto szukać na opakowaniach informacji o zawartości ginsenozydów i wybierać produkty najlepsze, czyli te gdzie zawartość ta jest najbardziej skoncentrowana.
Pamiętajmy także, że aby odczuć pozytywne działanie substancji należy stosować suplement regularnie przez dłuższy czas, w końcu żaden suplement nie działa "od razu".



Autor: Wiktor Winiarczyk

1 komentarz:

  1. Bardzo sobie cenię wpływ żeń- szenia na mój organizm. Pomógł mi się wyzbyć przemęczenia i wiecznej senności, zdecydowanie poprawił koncentrację i sprawność fizyczną. Ogólnie odkąd stosuję Gold żeń– szeń complex czuję się znacznie lepiej i mam mnóstwo energii i siły do działania. Czytałam tez niedawno, że ten korzeń wspaniale wpływa na stan skóry i włosów, ponoć to on jest sekretem zdrowia i urody Azjatek.

    OdpowiedzUsuń