Wyszukiwarka

10.03.2014

Aspartam - wróg czy sprzymierzeniec?


Jeśli spędzasz wolny czas w trybie online, są szanse, że natknąłeś się w internecie na krzykliwe nagłówki i dobrze napisane teksty próbujące przestraszyć internautów przed używaniem sztucznych słodzików, zwłaszcza aspartamu. Aspartam rzekomo powoduje różnego rodzaju dolegliwości , włączając toksyczność, zaburzenia widzenia, bóle głowy , uczucie zmęczenia , raka mózgu, toczeń , stwardnienie rozsiane itd.
Setki internautów  zastanawia się, czy jest jakiś okres ważności tych komunikatów, które rozprzestrzeniają się jak pożar w lesie.
Aby sprawdzić prawdziwość tych ostrzeżeń postanowiłem posiłkować się badaniami prawdziwych ekspertów - naukowców, którzy faktycznie badali skutki aspartamu w " badaniach klinicznych ".
Co odkryłem? Odkryłem, że zdecydowana większość z tych specjalistów uważa negatywny skutek aspartamu jako bezpodstawny, jednocześnie zaznaczając, że aspartam może być w rzeczywistości zdrowszy niż naturalny słodzik: cukier , który - w przeciwieństwie do aspartamu, został naukowo powiązany z wieloma problemami zdrowotnymi, w tym osteoporozą, rakiem, wysokim ciśnieniem krwi, cukrzycą, chorobami serca i otyłością - nie wspominając związku między słodkim pokarmem i próchnicą.

Według urzędników w Food and Drug Administration, bezpieczeństwo aspartamu  jest " jednoznaczne ".
FDA nazywa aspartam jednym z najdokładniej przebadanych dodatków do żywności, dodając, że więcej niż 100 badań toksykologicznych i klinicznych jest doskonałą recenzją potwierdzającą, że aspartam jest bezpieczny dla populacji ogólnej.

Podobne stanowisko zajmują także inne organizacje zdrowotne, takie jak American Medical Association i Multiple Sclerosis Foundation. W raporcie na stronie internetowej FDA, David Hattan Ph / D pisze, że nie ma " wiarygodny dowodów " na wsparcie tezy o związku pomiędzy aspartamem a stwardnieniem rozsianym lub toczniem układowym. Dr David Squillacote, starszy doradca medyczny Fundacji MS, zgadza się, mówiąc, że zarzuty są strasznie niedokładne.

Inne raporty krążące po sieci,  łączą aspartam z nowotworami mózgu. Jednak analiza przeprowadzona przez FDA na podstawie publicznej bazy danych National Cancer Institute o zachorowalności na raka w Stanach Zjednoczonych pokazuje jednoznacznie, że nie ma związku między stosowaniem aspartamu i zwiększeniem częstotliwości występowania guzów mózgu lub raka.

Jeszcze inne raporty próbują połączyć aspartam z toksycznością metanolu. W rzeczywistości jest więcej metanolu w puszce soku pomidorowego niż w większości produktów zawierających aspartam.

Wracając do zagrożeń zaburzeń widzenia, bólów głowy, zawrotów głowy i zmęczenia -  podobno są związane ze spożyciem aspartamu. FDA stwierdza jednak, że bada sztuczny środek słodzący od 1981 roku i do tej pory  nie ma wiarygodnych dowodów naukowych potwierdzających tą tezę.

Zgodnie z Centrum Nauki ( CSPI ) w Waszyngtonie większość przypisywanych aspartamowi skutków ubocznych nie spoczywa na nim, ale na cukrze naturalnym. Zgodnie z opublikowanym niedawno raportem CSPI, w 1996 roku w Ameryce zużycie cukru na mieszkańca wynosiło 152 kg, o 25 kg więcej niż dziesięć lat wcześniej.

Dziś Amerykanie zużywają ponad 1/3 cukrów w ​​napojach bezalkoholowych, co niepokojące zużywają oni także dwa razy więcej sody jak 25 lat temu . Wszystkie te niepotrzebne, nie- odżywcze kalorie, mówią naukowcy, mogą być częściowo odpowiedzialne za problem otyłości w USA . 
W badaniu opublikowanym w kwietniu ubiegłego roku w Journal of the American College of Nutrition, naukowcy odkryli, że ilość tłuszczu wchłaniana z napojów słodzonych cukrem była 38 % do 60 % wyższa niż wchłaniana z napojów słodzonych aspartamem o tym samym składzie makroskładników (tj. białka , węglowodanów i tłuszczu).

Reasumując niepokojące jest, że taką uwagę skupia się na aspartamie, zapominając o zagrożeniach wynikających ze stosowania zwykłego cukru, czy nadmiaru soli w pożywieniu.

Autor: Wiktor Winiarczyk

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz