Glukoneogeneza to najprościej mówiąc proces przekształcania białek do postaci węglowodanów.
Z naukowego punktu widzenia przekształcanie niecukrowych prekursorów jak: aminokwasy, mleczany,pirogronian, glicerol, aminokwasy glukogenne i ketogenne do postaci glukozy następuje głównie w cytoplazmie i mitochondrium a proces przebiega w korze nerek i wątrobie..
Na szybkość procesu mają znaczący wpływ: wysiłek fizyczny i uczucie głodu, a w trakcje resyntezy następuje wydzielanie dużej ilości energii.
Proces glukoneogenezy dobrze opisuje cykl Corich-a:
1.W czasie intensywnego wysiłku w mięśniach wytwarzają się mleczany.
2.Reegeneracja następuje wskutek redukcji pirogronianiu do mleczanu.
3.Mleczan transportowany jest do wątroby a tam utlenia się do pirogronianu.
4. Pirogronian ulega konwersji do postaci glukozy.
Co to oznacza dla nas, sportowców?
W czasie wysiłku fizycznego "paliwem" dla naszych mięśni jest glikogen uzupełniany przez cukry,
w momencie gdy zużyjemy zapasy zgromadzone w mięśniach organizm aktywuje szlaki glukoneogenezy odpowiedzialne za przekształcenie aminokwasów do najprostszej postaci cukru - glukozy.
Oznacza to, że przy diecie z bardzo małą podażą węglowodanów jak np. low carb czy dieta ketogenna potrzebujemy dostarczyć znacznie więcej białka niż podczas diecie zbilansowanej.
Jak widać organizm człowieka posiada liczne możliwości adaptacyjne, umożliwiające przeżycie i funkcjonowanie w różnych warunkach otoczenia, nie wiadomo natomiast jaki mogą mieć one wpływ na nasze zdrowie w dłuższym wymiarze czasu.
Jeżeli stosujesz dietę nisko-węglowodanową na pewno warto zabezpieczyć się przed katabolizmem poprzez suplementację około-treningową dużymi porcjami glutaminy. Glutamina może być przekształcana do postaci glukozy i wykorzystywana do celów energetycznych, oszczędzając tym samym nasze mięśnie przed artrofią.
Pamiętajcie, że mimo iż organizm posiada liczne mechanizmy adaptacyjne najzdrowsza dieta to dieta uwzględniająca wszystkie potrzebne organizmowi makro i mikroskładniki pełniące liczne funkcję w prawidłowym funkcjonowaniu całego organizmu i pojedynczych organów.
Take care of yourself!
Autor: Wiktor Winiarczyk
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz