Wyszukiwarka

1.08.2013

Co lepsze, trening na maszynach czy wolne ciężary


W dzisiejszym artykule postaram się przedstawić zalety i wady treningów na maszynach oraz na wolnych ciężarach, a także wytłumaczę jaki rodzaj treningu będzie najlepszy dla Ciebie i w jakim okresie.

Zaczynając od ćwiczeń na wolnych ciężarach, są to ćwiczenia w których wykorzystujemy masę własnego ciała, hantle, sztangi, kettlebelle. Tor ruchu jaki pokonujemy ćwicząc tym sposobem w odróżnieniu od ćwiczeń na maszynach nie jest z góry ustalony, z czego wynikają różne korzyści.

Przede wszystkim zaletą stosowania wolnych obciążeń jest angażowanie do pracy oprócz podstawowych grup mięśniowych mięśni synergicznych i stabilizujących. Efektem jest poprawa równowagi, stabilności całego aparatu ruchowego i zmniejszenie ryzyka kontuzji spowodowanych codziennymi czynnościami. Inną istotną zaletą trenowania z wolnym ciężarem jest rozwój dynamiki (siła x prędkość) oraz możliwość wykorzystywania napięcia mięśniowego w fazie ekscentrycznej, która często uważana jest za ważniejszą od koncentrycznej.
Ostatnią zaletą jaką zauważam to cena....porównajcie sumy jakie trzeba wydać na zakup kilku maszyn które pozwolą Wam na trenowanie zaledwie jednej partii mięśniowej, a ile kosztuje zwykła sztanga prosta, łamana i para krótkich gryfów wraz z obciążeniem. Niewątpliwie posiadając gryfy i trochę obciążenia można wykonać trening całego ciała.

Do wad wynikających ze stosowania wolnych obciążeń zaliczyłbym ryzyko kontuzji wynikające ze złej techniki wykonywania ćwiczeń oraz dłuższy czas potrzebny na zmianę obciążenia, jednak nie wierzę w to, że ktoś z Was robi przerwy między seriami krótsze niż minuta, a tyle w zupełności wystarcza na zmianę ciężaru.

Trenowanie z użyciem maszyn- przez maszyny rozumiemy szereg urządzeń w których ciężar jest umocowany na stałe, a praca naszych mięśni przenoszona przy pomocy różnego rodzaju dźwigni, linek. Można tu zaliczyć wiele specjalistycznych urządzeń jak choćby suwnice, hammery, wyciągi, bramy, itd.

Zaletą korzystania z maszyn jest niewątpliwie mniejsze ryzyko kontuzji, gdyż ruch ma z góry zaplanowany tor oraz istnieją zabezpieczenia dzięki którym ciężar nas nie przygniecie.
Maszyny pozwalają także na lepszą izolację poszczególnych grup mięśniowych niż wolne ciężary.
Kolejną zaletą jest szybka możliwość zmiany obciążenia, aczkolwiek wiele z urządzeń także wymaga nakładania tradycyjnych krążków.
Dla osób początkujących, starszych, lub borykających się z pewnymi urazami np. kręgosłupa trening na maszynach to jedyna forma treningu przy którym nie wyrządzą sobie krzywdy.

Podstawową wadą korzystania z maszyn jest zaniedbywanie mięśni stabilizacyjnych. Maszyny nie uczą też prawidłowej techniki, poczucia równowagi i koordynacji.
Niektóre maszyny z uwagi na swą konstrukcje nie znajdują zastosowania w przypadku bardzo niskich, wysokich, czy też otyłych osób.
Wyniki osiągane na maszynach mają znikome odzwierciedlenie w wynikach osiąganych w konkretnych dyscyplinach, ponieważ np. biegając korzystamy z całego aparatu ruchu, a nie wyłącznie jednej grupy mięśni.
Na koniec dodam, że urządzenia do ćwiczeń kosztują krocie i zajmują sporo miejsca, przez co nie nadają się do domowych siłowni.

Podsumowując wolne ciężary przeznaczone są prawie dla wszystkich, uważam je za niezbędny atrybut kulturysty pomocny zarówno przy budowaniu masy jak i w okresie redukcyjnym, przy założeniu że potrafimy prawidłowo pod względem techniki wykonywać poszczególne ćwiczenia.
Dla osób starszych, z kontuzjami i w okresie rehabilitacji na pewno niezwykle cenne okażą się maszyny, dzięki którym mogą coś robić, a to zawsze lepsze od siedzenia przed telewizorem.
Maszyny można z powodzeniem włączyć do treningu kulturysty i ćwiczeniem na nich kończyć trening danej partii mięśniowej (ćwiczenie izolowane), pamiętając że trening zaczynamy od ćwiczeń złożonych na wolnych ciężarach, następnie wykonujemy ćwiczenia asystujące, a izolacje zostawiamy na koniec na tkz. dobicie i czucie mięśnia.


Autor: Wiktor Winiarczyk

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz