Suplement diety to nic innego jak dodatek do niej, który ma uzupełnić braki w zapotrzebowaniu na makro czy też mikroskładniki. Mogą to być zarówno odżywki białkowe, gainery, odżywki typu carbo, ale też witaminy, zdrowe tłuszcze, aminokwasy, cynk, magnez itd.
Zupełnie nie wiadomo czemu powszechnie utarło się, że suple mają cokolwiek wspólnego ze środkami hormonalnymi i powodują cudowne poprawienie wyników siłowych oraz wyglądu naszej sylwetki.
O ile te pierwsze to nic innego jak "jedzenie zamienione w proszek", o tyle środki hormonalne typu SAA czy PH to sztucznie pozyskiwane hormony, których nie kupi się w sklepie za rogiem i stosowanie których niesie ze sobą wiele efektów ubocznych.
Artykuł ten piszę w celu uświadomienia Was czym są naprawdę suplementy diety, abyście nie byli rozczarowani efektami ich działania oraz nie wydawali bez sensu połowy swojej pensji na zupełnie niepotrzebne Wam tabletki.
Często w reklamach widzi się slogany typu: "cykl 6 tygodniowy na naszym preeworkoucie pozwala zwiększyć masę nawet o 10 kg" lub "gainer xxx poprawi Twoje wyniki siłowe o 20%, a przy okazji zdobędziesz dodatkowe 5 kg mięśni". Jak ja mam to skomentować?
Ludzie....czy naprawdę trudno jest zrozumieć, że zjedzenie 5 kg gainera nie może spowodować że przybyje Wam na wadze 5 kg? Nawet jeśli uda nam się zwiększyć masę i tak będzie to głównie woda lub tłuszcz. Realny przyrost czystej masy mięśniowej to raptem 1kg/rok. Poza tym gainer to nic innego jak białko połączone z węglowodanami ( wątpliwej jakości), więc nie ma różnicy czy wypijecie w ciągu dnia jednego gainera, czy zjecie dodatkowy pełnowartościowy posiłek.
Śpieszę się wyjaśnić, że absolutnie nie jestem przeciwnikiem stosowania supli. Uważam, że są one potrzebne, ale powinny być stosowane z rozwagą i dobrane pod konkretną osobę, jej tryb życia, treningi i dietę.
Nie można ślepo patrzeć na porady typu " przy budowaniu masy musisz jeść gainera, białko, kreatyne i witaminy" albo "jak redukujesz to kup BCAA, tutaj masz jeszcze fajnego termogenika no i oczywiście białko".
Pamiętajmy, że każdy z nas może mieć niedobory innych makro czy mikroskładników diety, a suplementy są od tego żeby te niedobory uzupełnić. W sklepach z odżywkami niestety rzadko można liczyć na fachowe doradztwo, ponieważ każdemu sprzedawcy zależy żeby sprzedać jak najwięcej towaru i tym samym jak najwięcej zarobić.
Krótkie podsumowanie co z czym i po co:
Odżywki białkowe- służą do uzupełnienia niedoborów białka w organizmie. Mogą być stosowane absolutnie przez sportowców wszystkich dyscyplin i we wszystkich makrocyklach treningowych. Stosowanie ich powinno być uzależnione wyłącznie od ilości białka jakiej potrzebujemy a jaką dostarczamy w pożywieniu.
Gainer- odżywka białkowo- węglowodanowa. Utarło się że gainer stosujemy w okresie budowania masy mięśniowej. Po części jest to prawda, ponieważ jest to odżywka wysoko kaloryczna, natomiast jej stosowanie także powinno ściśle zależeć od naszej diety. Osobiście jestem przeciwnikiem gainerów, uważam je za kiepskie źródło kalorii i proponowałbym zastąpić je chociażby zwykłym bialkiem serwatkowym + banan.
Kreatyna- jeden z najstarszych suplementów i chyba najbardziej przebadany przez naukowców. Kreatyna jest naprawdę skutecznym suplementem i polecam ją każdemu. Faktycznie wpływa na wzrost siły, lepsze nawodnienie komórek mięśniowych i szybszą regenerację. Można ją stosować w dyscyplinach siłowych, wytrzymałościowych, podczas okresu budowania masy, redukcji czy poprawy innych cech notorycznych. Osobiście preferuje stałą suplementację kreatyną przez cały rok, gdzie za słuszną dawkę przyjmuje 0,05g kreatyny na kilogram suchej masy ciała.
Witaminy- ponieważ nasza dieta jest uboga w owoce i warzywa preferuje stosowanie witamin cały rok. Pamiętajmy jednak że nadmiar jest równie zły co niedobór, także nie przesadzajmy z ich ilością, tutaj także ważny jest rozsądek. Poza tym pamiętać trzeba że witaminy w formie tabletek są o wiele gorzej przyswajalne niż te pozyskane z naturalnej żywności.
BCAA- aminokwasy rozgałęzione BCAA odczuwalnie wpływają na regenerację powysiłkową, jednak osobiście różnicę tą zaobserwowałem tylko w okresie redukcyjnym, gdzie stosowałem dietę z deficytem kalorycznym. Oczywiście BCAA można stosować nawet w okresie budowania masy mięśniowej, jednak uznajmy to za luxus na który nie musicie się decydować.
Preeworkout- przedtreningówki również można stosować we wszystkich okresach i w różnych dyscyplinach. Mają one za zadanie zwiększenie pobudzenia, "pompy mięśniowej" i tym samym motywacji do treningu. Zastanówmy się jednak czy nie lepiej np. wypić mocną kawę i tym samym zaoszczędzić pare złotych.
Podsumowując artykuł jest bardzo zwięzły, ale chyba udało mi się przekazać istotę sprawy. Gdyby pojawiły się jakieś pytania co do konkretnych środków, suplementów i ich stosowania proszę o zamieszczanie komentarzy na które systematycznie będę odpowiadał. Istnieje w końcu mnóstwo innych supli których nie wymieniłem a które też są na pewno warte uwagi.
Autor: Wiktor Winiarczyk