Blog o sporcie, zdrowym żywieniu i aktywnym trybie życia. Metody treningowe, żywienie w sporcie, suplementacja, trening funkcjonalny, ciekawe wydarzenia sportowe.
Wyszukiwarka
19.11.2013
Metody intensyfikacji treningu CZ.1 SUPERSERIA
Superseria to nic innego jak jedna z metod intensyfikacji treningu siłowego. Od podobnych metod jak serie łączone czy gigant serie różni ją to, że wykonujemy pod rząd, bez przerw na odpoczynek, 2 ćwiczenia atakujące antagonistyczne grupy mięśniowe.
Antagonistyczne grupy mięśniowe to dla przypomnienia grupy które wykonują ruch w odwrotnym kierunku w obrębie tego samego stawu jak np. biceps - triceps , klatka - grzbiet, mięsień dwugłowy uda - mięsień czworogłowy uda.
Przykładowo trening ramion z wykorzystaniem superserii może wyglądać następująco:
3 superserie: uginanie ramion ze sztangą stojąc, wyciskanie sztangi leżąc w wąskim uchwycie
3 superserie: zottman curl, uginanie francuskie stojąc
3 superserie: zginanie ramion z linką wyciągu dolnego, prostowanie ramiom z linką wyciągu górnego
W treningu można zastosować także kombinację serii tradycyjnych i superserii, wykonując np po jednym ćwiczeniu w superserii, a resztę ćwiczeń metodą tradycyjną np. :superseria: uginanie ramion ze sztangą stojąc, wyciskanie sztangi leżąc w wąskim uchwycie; następnie 2 ćwiczenia na biceps z przerwami, 2 ćwiczenia na triceps z przerwami.
Ważny jest także dobór ćwiczeń, dzięki czemu możemy dodatkowo manipulować intensywnością treningu łącząc ćwiczenie złożone ze złożonym, izolowane z izolowanym, lub złożone z izolowanym. Trudniej będzie wykonać wspomnianą superserie uginania ramion ze sztangą stojąc i wyciskania wąskiego leżąc niż np. uginanie sztangielek w podporze o kolano i prostowanie ramion z linką wyciągu górnego.
Jako ciekawostkę dodam, ze trening Arnolda Schwarzeneggera opierał się w dużej mierze na superseriach, gdzie lubił on łączyć dwa ciężkie, złożone ćwiczenia jak np. wyciskanie na ławce, wiosłowanie sztangą w opadzie tułowia.
Dlaczego warto wykorzystywać metodę superserii ?
Wykorzystując superserie skracamy czas sesji treningowej, tym samym zwiększając jej intensywność. Możemy przetrenować dane grupy mięśniowe z wykorzystaniem mniejszych ciężarów, niż ma to miejsce w tradycyjnym treningu, otrzymując ten sam efekt i nie obciążając nadmiernie aparatu ruchu. Dodatkowo dłuższy czas wykonywania wysiłku bez przerw odpoczynkowych odbije się korzystnie na naszej wydolności.
Trzeba pamiętać także o adaptacji organizmu do treningu siłowego- to co działało na nas kiedyś i co powodowało, że osiągaliśmy swoje cele w przeszłości nie musi działać za rok, czy nawet pół roku.
Aby wymusić na mięśniach potrzebę adaptacji, musimy dostarczać coraz to nowszych bodźców treningowych, atakować włókna mięśniowe i centralny układ nerwowy bardziej wymyślnymi metodami treningowymi jak choćby superserie.
Autor: Wiktor Winiarczyk
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz