Wyszukiwarka

29.11.2013

Odżywki białkowe, rodzaje białek, które wybrać?


Białko to podstawowy makroskładnik potrzebny naszemu organizmowi do prawidłowego funkcjonowania. Jest on odpowiedzialny za budowę komórek takich jak mięśnie, ale także włosy, paznokcie, kości, skóra- łącznie białko stanowi ok. 20% masy naszego ciała.
Zapotrzebowanie na białko u osób uprawiających sport jest zdecydowanie wyższe niż u przeciętnego Kowalskiego i czasem ciężko dostarczyć odpowiednią jego ilość wyłącznie z diety. W wyniku wzmożonej pracy fizycznej zwiększa się katabolizm białek strukturalnych, transportowych i enzymatycznych, przez co nie dziwi nas podaż u sportowców nawet na poziomie 2,5 g/kg masy ciała.
Niedobór tego składnika prowadzi do spadku odporności, osłabienia, a u młodzieży także do spowolnienie wzrostu oraz ogólne pogorszenie rozwoju fizycznego i umysłowego.

Pamiętając o uwzględnieniu w naszej diecie podstawowych źródeł białek jak jaja, ryby, mięso, przetwory mleczne, możemy  się wspomagać także odżywkami białkowymi, które są z reguły atrakcyjne cenowo i które kupić można w sklepach z suplementami, sklepach sportowych, a nawet w marketach spożywczych.
Jednak ilość firm produkujących suplementy jak i gama produktów każdej z nich nierzadko przyprawia nas o ból głowy i nie wiemy co wybrać, więc finalnie kierujemy się ceną, smakiem lub ładnym opakowaniem. Dziś chciałbym Was wprowadzić w  świat odżywek białkowych i wspomnieć paroma słowami o każdym z najpopularniejszych rodzajów białek.

Ultrafiltrowane białko jaja -  jest to białko najlepiej przyswajalne dla naszego organizmu. Aminokwasy uwalniane są do krwioobiegu w wolnym tempie co skutkuje stworzeniem anabolicznego środowiska dla rozwoju muskulatury

Izolat białek sojowych - jedno z najtańszych źródeł białka, odpowiednie dla wegetarian lub osób z alergią na białka zwierzęce.

Kazeinian wapnia - białko dobrze przyswajalne o długim czasie wchłaniania. Z racji na powolne trawienie i uwalnianie aminokwasów kazeina jest doskonałym wyborem przed snem, pozwoli zabezpieczyć organizm przed katabolizmem w ciągu nocy

Koncentrat białka serwatkowego - pokuszę się o stwierdzenie, że jest to najczęściej kupowane białko. Bogate w L-glutaminę i aminokwasy z gruby BCAA. Przyswajalność dobra, koncentrat jest lekkostrawny i wywołuje silną odpowiedź anaboliczną. Zawartość "białka w białku" ok. 70-85%.

Izolat białka serwatkowego - najwyższa wartość odżywcza i najsilniejsza odpowiedź anaboliczna organizmu. Białko to jest szybko wchłaniane i ma bardzo bogaty profil aminokwasowy. Doskonałe do zastosowania zaraz po treningu. Cenowo jest to jednak białko droższe od koncentratu. Zawartość "białka w białku" powyżej 90%.

Hydrolizat białka serwatkowego - jest to bialłko serwatkowe poddane hydrolizie czyli wstępnemu trawieniu, przez co aminokwasy z niego są szybko uwalniane do naszego krwioobiegu. Podobnie jak izolat doskonały wybór zaraz po treningu. Należy zwracać uwagę na zawartość czystego białka w składzie produktu, ponieważ hydrolizat otrzymywać można zarówno z izolatu jak i koncentratu białka serwatkowego.


Na koniec chciałbym dodać, że nadmiar białka może powodować zaburzenia metabolizmu, co z kolei skutkuje uszkodzeniem wątroby i nerek. Nadmiar białka zwierzęcego może wywoływać bezsenność, nerwowość, wzrost ciśnienia tętniczego, a również przyczyniać się do chorób serca i wielu innych.
Białko, jak i inne potrzebne makroskładniki należy dostarczać w określonych ilościach, nigdy za mało, ale też nie za dużo. Nie podam Wam uniwersalnej wartości odpowiedniej dla każdego, ponieważ taka po prostu nie istnieje. Wielkość zapotrzebowania na białko zależy od wieku, płci, wagi, wzrostu, rodzaju wysiłku fizycznego i jego ilości, objętości a w końcu od somaotypu, tak więc ustalenie odpowiedniej podaży to sprawa indywidualna.

Autor: Wiktor Winiarczyk

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz